Међународни дан девојчица у организацији Удружења научница Србије СРНА

Удружење научница Србије СРНА је 8. јуна ове године расписало конкурс за израду малог научног рада, на који се за 20 различитих тема пријавило 30 девојчица, ученица основних школа из Новог Сада, Београда и Сомбора. По завршетку својих радова, под менторством професорки и професора Универзитета у Новом Саду, Комисија за оцену радова је крајем септембра донела одлуку о додели награда за „мали научни рад“.

Поносни смо што је велики број наших ученица узео учешће у конкурсу.

С циљем популаризације науке међу децом, као и истицања важности науке, почев од основношколског узраста, превасходно међу девојчицама, у Холу Покрајинске владе 11. 10. 2022. године, свечано је обележен Међународни дан девојчица , у организацији Удружења научница Србије СРНА и у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за привреду и туризам.

Том приликом “мале полазнице” имале су прилику да излажу своје научне радове и покажу своје склоности и афинитете у разним областима истраживања, уједно представљајући и моделе ефикасног повезивања науке и привреде.

Представљамо Вам теме њихових научних радова а наредних дана представићемо Вам сваки научни рад.

НЕ насиље – ДА другарство, Ана Ристић

Искуство мог друга на дар, да другима живот не буде дар-мар, Наташа Петровић

Адитиви у храни: Да ли је “Е“ увек лошЕ? Милица Летић

Да ли је овај сок од вишње прави?, Лорена Лештар

Све боје и укуси слатког кромпира, Лена Крстић

Хемијски сунцобран, Владислава Добрић

Енергија из лименке, Софија Ћосовић

Хемија слаткиша, Милена Спасојевић

Хемија у свемиру, Софија Јаковљевић, Мила и Дана Милошевић

Које то боје квасци у себи носе, Драгана Панић

Фитопатогене гљиве су штетне за биљке, али и здравље људи и животиња, Анастасија Шашић

Све тајне моћи микроорганизама, Теодора Стевановић

Вредни градитељи нашег тела-упознајмо протеине, Анђелија Илић

Да ли родитељи различито васпитавају дечаке и девојчице,  Јована Величковић

Zero waste концепт: Валоризација био отпада, Јана и Срна Прица

Хладно цеђена уља: истине и заблуде, Дуња Петковић

Оснажене девојчице одрастају у оснажене жене, а оснажене жене мењају свет.

Честитамо Вам!

Вести, Летопис 2022/23