УПИС УЧЕНИКА У ПРВИ РАЗРЕД

У први разред уписује се свако дете које је до почетка школске године навршило шест и по, а највише седам и по година. Oве школске године у школу полазе деца рођена између 1. марта 2012. и 28. фебруара 2013. године.

За превремени упис у школу могу се пријавити и деца рођена између 1. марта и 1. септембра 2013. године. Проверу спремности за полазак у школу млађе деце обавља психолог школе. На основу те процене доноси се одлука о упису. Школа уписује децу са свог уписног подручја. Може да упише и децу из других уписних подручја на основу писменог захтева родитеља / законског заступника, а у складу са својим расположивим капацитетима. Рок за предају захтева је 1. фебруар 2019. године.

Упис траје од 1. априла до 31. маја, сваког радног дана од 8 до 18 сати. Током пролећног распуста упис се обавља радним данима, од 8 до 13 сати.

Документација потребна за упис

За упис ученика у први разред неопходан је:

1. извод из књиге рођених за дете (може старији од 6 месеци);
  2. потврда о пребивалишту за дете;
  3. потврда о здравственом прегледу детета (може се накнадно донети);
  4. уверење о похађању предшколског припремног програма (по добијању потврде у вртићу, оригинал се доноси  у школу).

Приликом уписа детета у школу заказује се време тестирања, односно процена спремности за полазак у први разред.

Током уписа родитељ / законски заступник изјашњава се о:

• изабраном изборном програму (грађанско васпитање или верска настава);
• неговању матерњег језика / говора с елементима националне културе (за припаднике националних мањина);
• првом страном језику;
• похађању продуженог боравка:
• праву на бесплатне уџбенике које обезбеђује Министарство просвете.

Изборни програм

Обавезни изборни програм у првом разреду је:

• грађанско васпитање
  • верска настава
  • матерњи језик/говор с елементима националне културе

Грађанско васпитање – сазнање о себи и другима – Овај програм развија код деце способност разумевања личних осећања и осећања других, моралну одговорност, самодисциплину, уважавање личности, способност критичког промишљања, тимског рада и вештине комуникације…

Верска настава – Ученици имају могућност да похађају верску наставу у складу са својим верским опредељењем. У зависности од броја опредељених ученика, верска настава организоваће се у школи или на нивоу града.
Верска настава подразумева верско образовање у ужем смислу (основе вере, богослужбени живот, празници Цркве, црквена историја, народни обичаји…).

Бесплатни уџбеници

Министарство просвете Републике Србије обезбеђујебесплатне уџбенике за следеће категорије ученика:

• ученици из социјално/материјално угрожених породица (примаоци новчане социјалне помоћи);
  • ученици са сметњама у развоју и инвалидитетом;
  • ученици који су у породици треће или свако наредно дете које је у систему школовања Републике Србије.

Школи се као доказ о испуњености услова приликом уписа доставља следећа документација:

• за ученике из социјално/материјално угрожених породица решење којим се утврђује право на остваривање социјалне новчане помоћи;
  • за ученике који су у породици треће или свако наредно рођено дете које је у систему школовања потребно је доставити потврду образовно васпитне установе о својству ученика, односно студента (потврда се прилаже за свако дете које није ђак школе);
  • за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом потребно је доставити  документацију.

А за све остале ученике који не испуњавају наведене услове Град Нови Сад обезбедиће бесплатне уџбенике.