Aлмашки крај у очима уметника

У  ОШ „Иван Гундулић“ по трећи пут организована је ликовна колонија на коју су се одазвали уметници из Новог Сада и околине. Својим присуством и својим делима обогатили су нашу школу Димитрије Коларевић, Раденка Колаковић, Соња Брегун, Вилмош Хармош, Виктор Зубко, Константин Гушић, Бранислава Туцаков, Бранислава Смиљанић, Валерија Каса, Драган Миличић, Зоран Булатовић, Данило Вуксановић, Ђорђе Јосифов, Ангела Игњатић, Станко Родић, Тања Маравић, Јовица Милошевић, Милош Вујановић, Милица Војводић и Снежана Мандић.

Неки од њих су се код нас већ одомаћили, неки су по први пут крочили у нашу школу, али се сви слажу у томе да је „беспрекорно лепа и уређена, почев од улазног хола, ходника, зборнице, учионица…“. Воле што су овде и  веома се пријатно осећају.

Тема колоније је наш Алмашки крај и очување његовог језгра насталог пре 300 година. Неки уметници су дошли добро припремљени, па нам је сликарка Раденка Колаковић испричала да је 20 породица из села Алмаши које се налазило између Темерина, Надаља и Госпођинаца премештено овде око 1718. године и да су одмах саградили цркву, која је данас симбол овог краја и да ће је она сад сликати.

На столу је мноштво фотографија са мотивима из наше оклине –  улице, куће, капије, црква, прозори, кровови…Уметници су пред празним папирима и платнима, спремају се за почетак рада, осети се мирис боја…Неки сликари су нам радо одговарали на питања о свом стваралаштву, а имали смо их заиста доста. Сазнали смо да су се за овај пут углавном одлучили за технику уље на платну и акрил иако воле и акварел којим , како каже Валерија Каса, може да дочара простор пун ваздуха и светлости, па пастел или комбиноване технике.

На питање шта их инспирише чули смо разне одговоре : сликар Вили (Вилмош Хармош) инспирацију налази у боји,  Дунаву, води, дрвећу, небу, облацима,а за апстрактне теме и у души и машти. Да машта може свашта доказаће и сликарка Тања Маравић која ће мотив носорога, који јој је омиљен, убацити у Алмашки крај. Неки немају проблема са инспирацијом, добију је кад год имају времена и кад пред собом имају папир или платно у моменту им се створи идеја. Неки воле да добију оквирни задатак или тему, као сад, и онда размишљају о њој и упусте су у авантуру стварања. На питање да ли им се слике прво јављају у сновима,  Бранислава Туцаков,   наставница ликовне културе из ОШ „Васе Стајић“ нам је помало са сетом  рекла да после толико година рада инспирацију не налази у сну јер ретко и сања.

Занимало нас је и да ли би волели да илуструју неку књигу или да насликају портрет писца или књижевног јунака. Тања Маравић би своју машту уткала у илустрације неке бајке или поезије, а  Бранислава Смиљанић, професор у средњој школи у Жабљу, кад би баш морала, јер није портретиста, насликала би Пушкина.

Међу сликарима био је и наш учитељ Јовица Милошевић, који се иначе не бави сликањем, али ужива да слика. Открио нам је да је сад срећан што држи четкицу, али се плаши да неће стићи да заврши све како је замислио.

Снежана Мандић, наша наставница ликове културе, испричала  нам је да је као дете уз свог оца сликара почела да слика и да је то прерасло у велику жељу и определило њен животни позив.

Били смо слободни да наше наставнике питамо да ли их можда баш сликање опушта кад их ми, ђаци, својим несташлицима или неодговорношћу изнервирамо. Учитељ Јовица нам је рекао да онда он ђацима да да сликају и сви су срећни.

Да је атмосфера  на колонији била одлична потврдио нам је и сликар Димитрије Коларевић који је већ трећи пут код нас и драго му је што је у друштву својих драгих колега и пријатеља. Прославили су у добром расположењу и рођендан сликара Ђорђа Јосифова, који смо му и ми од срца честитали.

Оставили смо уметнике у царству боја, а ми смо за крај питали нашу директорицу Лидију Радуловић колико је тешко организовати овакво једно догађање. Одговорила нам је да није једноставно, али уколико воља и жеља постоје, онда нема неких ограничења. Прво треба да постоји јасна идеја шта жели да се уради; да се пронађу добри сарадници, реализатори који то могу да спроведу; да се направи добар план и онда се креће у реализацију. Пошто је ово већ трећа колонија имамо искуства како у организацији колоније за одрасле, тако и за децу, а и у излагању дела која ће том приликом настати.

Видимо се на изложби.

 

Лана Бујак, Марина Шегрт и Георгије Игњатов

Вести